Sosyal Medya Danışmanlığı

nefkin web tasarım

Sosyal medya platformları şirketlerin, markaların ya da kişilerin kendilerini hedef kitlelerine dilediği gibi anlatabildiği, internet üzerindeki platformların genel adıdır. Bu tanım göz önüne alındığında sosyal medyanın bu kadar çok kullanılmasındaki nedenler de kolaylıkla anlaşılabilir. Kişiler ya da markalar sosyal medya üzerinden hedef kitlesine göreceli olarak bir ücret ödemeden kolaylıkla ulaşabiliyor. Daha da önemlisi insanlarla algısını, tarzını, düşüncesini paylaşabiliyor.

Bunun yanında markalar söylemek istediklerini en iyi yansıtacak sosyal medya platformlarını da seçme özgürlüğü yakalıyorlar. Fotoğraflar üzerinden tanıtım yapmak isterse Instagram’ı, sadece videolarla yansıtmak istediğinde Youtube’u, tamamen kurumsal olmak için Linkedin’i ya da eğlence odaklı olmak için Snapchat’i seçebileceği gibi hepsi içinse Facebook’u tercih edebiliyor.

Sosyal medya tercih edilebilirlik açısından televizyon gazete ve film gibi geleneksel medyaya fark atıyor. Çünkü; sosyal medya danışmanlığı Bu mecralara göre daha fazla erişilebilir olan sosyal medya platformları herkesin kullanımı için uygundur. Kontrol altında olan geleneksel medyada mesajlar ortaya çıktıktan sonra değiştirilemez ancak sosyal medyada paylaşımlara yorumlara anında müdahale etmek mümkündür. Sosyal medya bu anlamda özgürdür. Tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden biri de sunduğu bu ifade özgürlüğüdür.
nefkin web tasarım

İçerik Yönetimi Sürekli canlı kalan sosyal medyanın uygun bir şekilde düzenli beslenmesi gereklidir. Markanızın değerlerini sosyal medyaya uygun hale getirir ve bu yönde yaratıcı içerikler üretiriz. Blog yazıları, videolar, görseller ve gifler hazırlar sosyal medya yeniliklerini yakalarız.

Moderasyon Sosyal medya hesaplarımız düzenli olarak takip edilir. Doğrudan gelen takipçi yorumları anında yanıtlanır. Bu şekilde müşteri memnuniyeti sağlamak marka itibarı açısından oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Takibi Siz sosyal medyada olmasanız dahi insanlar markanız hakkında sosyal medyada konuşur! Ya da sosyal medyada yer alsanız da doğrudan sizinle iletişime geçmeyebilirler. Bu da kontrolümüz dışında olduğundan fark etmeden çığ gibi büyüyebilir. Bu yüzden sosyal medyayı uygun programlarla takip etmek önemlidir.

Dijital PR Halkla ilişkiler odaklı ele alınan markanız bir bütünlük sağlanarak yönetilir. Seo’ya uygun metinler ve görseller seçerek marka hesaplarınızın arama motorlarında üst sıralarda organik olarak çıkması sağlanır. Sosyal medya pazarlaması için bu oldukça önemlidir.

Sosyal medya reklamları hakkında en çok merak edilen 10 soru Reklam, ürün veya hizmetlerin tanıtımında kullanıcılar ile iletişim kurmak için en etkili yoldur. Günümüzde ise iletişimin diğer elemanları gibi reklam da, işletmeler ve tüketiciler açısından vazgeçilmez bir olgu haline dönüştü. Böylesine bir rekabet ortamında ayakta kalmak, gelişmek ve büyümek adına reklamın rolü yabana atılmayacak kadar önemli.

Öte yandan sosyal medya kullanımı her geçen gün artarken, işletmeler için de hedef kitleye ulaşmak adına vazgeçilmez bir araç haline geldi. Sosyal medya ile şirketinizi, ürün veya hizmetlerinizi tanıtabilir; kampanya ve etkinliklerinizi duyurabilirsiniz. Bunun için sosyal medyanın en etkili platform olduğunu söylemek yerinde bir tespit olacaktır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, geleneksel pazarlama yöntemlerinden sıyrılan işletmeler daha hızlı büyüyor. Bunda en önemli etken dijital pazarlama yöntemlerini benimsiyor olmak. İşletmelerin stratejilerini belirleyen dijital pazarlama taktiklerinin en dikkat çekici faktörlerinden biri de sosyal medya reklamları.

Şimdi gelin hep birlikte sosyal medya reklamcılığında en çok merak edilen 10 soruya göz atalım.

Sosyal medyada reklamın etki gücü yüksek mi? Ne kadar önemli? Sosyal medya reklamcılığı günümüzde hiç olmadığı kadar önemli bir yer tutuyor. Londra merkezli “We Are Social” şirketinin 2020 raporuna göre sosyal medya kullanıcı sayısı 3.8 milyara ulaşmış durumda. Dünya genelinde her iki kişiden biri, en az bir sosyal medya platformunda yer alıyor. Bu da sosyal medya reklamcılığının ne denli önemli bir yere sahip olduğunu kanıtlar nitelikte.

Sosyal medyada nasıl reklam verebilirim? Sosyal medyada reklam verebilmek için öncelikle sosyal medya dinamiklerine hakim olmak gerekiyor. Burada önemli olan bir diğer husus ise “Hedef Kitle” nin belirlenmesi. Hedef kitlenize uygun olarak, amaca yönelik ilerlerseniz hem reklam milayetlerinizi düşürmüş olur hem de dönüşümler ile ilgili daha fazla verim alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra da reklam vermek istediğiniz sosyal medya kanallarını belirlemelisiniz. Öne çıkarmak istediğiniz ürün veya hizmetlerinizin içerik kapsamını belirleyerek sosyal medya kampanyaları oluşturabilirsiniz. Bunun için birçok sosyal medya platformu mevcut. Bunların başlıcaları olarak Facebook, Instagram, Twitter ve Linlkedin’i sayabiliriz. Facebook ve Instagram platformlarını ele alacak olursak, uygulanacak adımları kısaca söyle izah etmeye çalışalım. Facebook ve Instagram’a birlikte ya da ayrı ayrı reklam verebilirsiniz. Bu iki mecrada reklam vermek için Facebook hesabınızı kullanmanız gerekiyor. Yani Instagram’a reklam verebilmeniz için, hesabınızı Facebook hesabınıza bağlamanız gerekir. Facebook hesabınıza girdikten sonra sağ üstte bulunan “Ayarlar” kısmından “Instagram Reklamları” na tıkladıktan sonra “Bir Hesap Ekle” sekmesine geliyorsunuz. Açılan pencerede “Reklam vermek için bir Instagram hesabı bağlama” ibaresi yer alıyor. Buradan mevcut ya da oluşturacağınız hesabınızı, yönlendirmeleri takip ederek Facebook hesabınızı bağlıyorsunuz. Artık reklam vermeye hazırsınız.

Fiyatlar nasıl belirleniyor ve ne kadar? Öncelikle fiyat konusunun çok fazla değişkenlik gösterdiğini belirterek başlayalım. Fiyatlar, reklam vereceğiniz platforma, reklam verilecek sektöre ve hedeflenen konuma göre değişir.

Hangi platformlardan reklam vermek daha mantıklı? Günümüzde hemen hemen her gün yeni bir sosyal ağ kuruluyor ancak birçoğu gereken ilgiyi görmeden varlığını yitiriyor. Bundan ötürü de en popüler ve etkili sosyal medya platformlarına yönelmek daha doğru olacaktır. Sürekli ve düzenli olarak satış yapmanıza olanak verecek ya da trafiği artırmanıza katkı sağlayacak platformları Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, Linkedin ve Snapchat olarak sıralayabiliriz.

Hedef kitleyi nasıl belirlerim? Sosyal medya üzerinden reklam vermeye başlamadan önce pazarlama hedeflerinize odaklanmanız gerekir. Burada amaca uygun ilerlemek çok önemli. Hedeflenen pazarı ne kadar iyi tanırsanız, harcama maliyetlerinizi de otomatik olarak düşürmüş olursunuz. Bu sayede, hem dönüş oranlarınız yükselir hem de bunu uygun fiyatlarla yaparsınız. Hedef kitleyi doğru analiz edebilmek için öncelikle hesaplarınızın analitiklerine bakın, rakip analizi yapın ve sürekli olarak takipçileriniz ile iletişim halinde olun. Bunun yanı sıra Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarının hitap ettiği ağırlıklı kitleleri ve bu kitlelerin satınalma alışkanlıklarını belirlemek son derece önemli.

Facebook Ads nedir? Ads, yani eski adıyla Google Adwords; Google’ın sunduğu bir reklamcılık hizmetidir. Facebook Ads ise, marka bilincini yükseltmek, müşteri sadakatini sağlamak, web sitesi trafiğini artırmak ve işletme için potansiyel müşteriler oluşturmak amacıyla kullanılabilecek bir reklam tipidir.

Facebook reklam görseli için boyutlar ne olmalıdır? İşletmeniz ya da web siteniz için hazırladığınız Facebook reklamlarından dönüş almanın en önemli noktalarından biri de, makul Facebook reklam ölçüleri ile hazırlanmış olan görsellerdir. Video paylaşımlarında hızlı bir artış olmasına rağmen, Facebook reklamlarının çoğu hala tek bir görsele sahip. Bir fotoğraf kullanmanın, video oluşturma sürecine göre çok daha kolay olmasından ötürü bu sürecin değişmesi pek de beklenen bir durum değil. Facebook akışı görsel reklamlarının resmi boyutları ve teknik özellikleri şunlardır:

Önerilen resim boyutu: 1200 x 628 (1: 1 resim için 1080 x 1080) Maksimum boyut sınırlaması bulunmuyor.
Görüntü oranı: 9:16 – 16: 9 (bağlantı yok), 1.9: 1 – 1: 1 (bağlantı varsa)
Yüzde 20’den fazla metin içermeyen resimler.
Resim dosyası türleri: .jpg veya .png (Not: hareketli GIFler, video reklam olarak yüklenmeli)
Metin: 125 karakter (bağlantı yoksa)
Başlık: 25 karakter (daha fazlası kesilerek gözükecek)
Bağlantı Açıklaması: 30 karakter.


Açtığım Facebook reklam hesabını nasıl kapatabilirim? Business Manager (reklam verenlerin Facebook pazarlama süreçlerini tek bir noktadan yönetmelerine, varlıklarını ekiplerle ve farklı işletmelerle paylaşmalarına, yönetimine ortak etmelerine olanak tanıyan bir portal) hesabınızı sildiğinizde bu işlemi geri alamayacağınızı belirterek başlayalım. Bu işletmeyi sildiğinizde ortaya koyduğunuz, paylaştığınız ne varsa hepsini silmiş olursunuz. Business Manager’ınızı silmek için öncelikle “İşletme Ayarları” nı açıp ardından “İşletme Bilgileri” ne tıklayın. “İşletmeyi Kalıcı Olarak Sil” e tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin. Tüm işletmelerin güvenliğini sağlamak amacıyla işletmeniz, silme işlemi için 24 saat bekletilir. 24 saat geçtikten sonra silinen işletmeler yeniden açılamaz.

Instagram Alışveriş özelliği nasıl açılır? Instagram Alışveriş özelliğini açabilmek için öncelikle bir işletme sahibi olmanız ve resmi bir şekilde satış yapabilmeniz için alışveriş özelliğini aktif etmeniz gerekir. Instagram sayfanızı İşletme Hesabına geçirdikten sonra Facebook ve Instagram sayfalarınızı birbirine entegre etmelisiniz. Sonrasında bir Business Manager hesabı ve bir reklam hesabı oluşturmanız gerekiyor. Akabinde bir Facebook Katalog’a sahip olmalısınız. Facebook Katalog ile web sitenizde sattığınız tüm ürünleri Business Manager’e aktarabilir, ürünlerin stok vb. bilgilerini otomatik olarak güncelleyebilir ve katalogdaki ürünleri Facebook ve Instagram’da sponsorlu reklamlar için hedefleyebilirsiniz.

Instagram Alışveriş özelliğini Türkiye’de kullanabilir miyim? Instagram Alışveriş özelliği bazı ülkelerde kullanılabilirken henüz tüm dünyada aktif değil. Ülkemizde kısmen de olsa kullanılabilir durumda. Bunun için e-ticaret firmanızın ya da çalıştığınız dijital reklam ajansının Facebook ile direkt olarak resmi bir partnerliğinin bulunması gerekiyor.


"Sosyal medya artık günümüzün vazgeçilmez bir parçası oldu. Çevremizde sosyal medya kullanmayan kişi sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Dünya genelinde 3 milyardan fazla kişi sosyal medya hesabı kullanıyor ve sosyal medya kullanıcılarının yarısından fazlası neredeyse her gün sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor..."

nefkin web tasarım

Adana Sosyal Medya Yönetimi , Mersin Sosyal Medya Yönetimi , Ceyhan Sosyal Medya Yönetimi , Seyhan Sosyal Medya Yönetimi , adana sosyal medya ajansları , sosyal medya ajansı , sosyal medya ajansı adana , adana sosyal medya ajans , adanada sosyal medya ajansları , instagram yönetimi , facebook yönetimi , youtube yönetimi , sosyal medya firmaları , sosyal medya uzmanı , adana sosyal medya uzmanı , ceyhan Sosyal Medya Yönetimi , sarıçam Sosyal Medya Yönetimi , yüreğir Sosyal Medya Yönetimi , pozantı Sosyal Medya Yönetimi , Adana Sosyal Medya Firmaları , Sosyal Medya Firmaları , Sosyal Medya Ajansı , Sosyal Medya Uzmanı Adana karataş Sosyal Medya Yönetimi , kozan Sosyal Medya Yönetimi , feke Sosyal Medya Yönetimi , imamoğlu Sosyal Medya Yönetimi , Karaisalı Sosyal Medya Yönetimi , Yumurtalık Sosyal Medya Yönetimi , Tufanbeyli Sosyal Medya Yönetimi , Aladağ Sosyal Medya Yönetimi , Saimbeyli Sosyal Medya Yönetimi , çukurova Sosyal Medya Yönetimi -